Martindale test – mis see on? Praktilised nõuanded kuidas valida pehmele mööblile kangast!
Kuidas valida oma pehmele mööblile praktiline ja vastupidav kangas + mis on MARTINDALE’I TEST?
Pehme mööbel saab igapäevast kasutust ning sellele kanga valimine ei ole pelgalt esteetiline valik – see määrab, kui vastupidav ja funktsionaalne mööbel sinu igapäevaelus olema hakkab. Seega on väga oluline valida pehmele mööblile kangas, mis on vastupidav kulumisele ning mis on sobiv sinu elustiilile ja vajadustele.
Eriti suure surve all on tihti diivanite istumisosa, mis peab taluma pidevat hõõrdumist. Looduslikud materjalid nagu puuvill ja lina on hingavad, ei pleegi päikese käes ning on naha vastas meeldivalt jahedad, kuid kuluvad kiiremini kui sünteetilised kangad. Seega on need rohkem sobilikud soojematesse oludesse või hooajaliselt kasutamiseks, näiteks külaliste tubades. Kui otsid diivanit, mis kestaks aastaid sama kaunina, võib olla mõistlik valida tugevamad sünteetilised kangad või segakangad. Mikrokiud ja polüester on väga vastupidavad, veekindlad ja neid on lihtne puhastada ja hooldada.
Meie kangavaliku kangad on enamasti 100% PES, mis on akronüüm polüestrile. Kui tihti ekslikult arvatakse, et sametised velvet ja veluurkangad annavad küll luksusliku välimuse aga on ka tundlikumad mustuse ja kulumise suhtes, siis tänapäeval tasub silmas pidada, et tekstiilitööstus on jõudsalt arenenud ning turul on ka tugevakiulisi vetthülgavaid ja määrdumiskindlaid sametisi kangaid. Kui diivan läheb perre, kus on väikesed lapsed või lemmikloomad, siis tasub kindlasti eelistada kangast, mis on vastupidav ja lihtne puhastada ning millel on plekikaitse. Koduloomakindel kangas tähendab seda, et kui koduloom kangasse küüned sisse lööb, ei hakka see hargnema. Näiteks on vastupidav, lihtsasti hooldatav ja koduloomakindel sametine “Palladium” kujunenud meie klientide seas üheks populaarsemaks valikuks.
Aga kuidas ma tean, et tekstiil on vastupidav?
Alati võid julgelt abi ja nõu küsida meie Sawerna tiimiliikmetelt! Kuid tegelikult on ka üks näitaja, mida vaadates saad seda ise lihtsasti kontrollida, kui oled parasjagu Sawerna showroomis oma uuele diivanile kangast valimas, diivanitellimisega kibeleb ning tahaksid juba õhtul netist tellimuse töösse lükata aga meie mööbliässasid pole platsis. Sellisel juhul on sulle abimeheks Martindale’i test, mille abil saad hõlpsasti kontrollida, kui vastupidav sulle silma jäänud kangas on. Oot-oot, kas ma pean nüüd ise midagi testima hakkama? Ei pea, tark Martindale’i masin on selle juba ära teinud ning sina vaata ainult kanga pahupoolelt numbrit. Kui tavaliselt jäävad meie valikus olevad kangad 90 000 ja 100 000 Martindale’i ühiku vahele, olles väga vastupidavad, siis teksiilkangas “Austin” on Martindale’i numbriga 115 000 ning juba eelmainitud sametine “Palladium” Martindale’inumbriga 130 000. Seega võib neid nimetada meie kõige vastupidavamateks kangasteks.
Mis see Martindale test siis ikkagi tähendab ja näitab?
Martindale skaala, tuntud ka kui Martindale hõõrdetest, mõõdab kangaste vastupanuvõimet kulumisele. See on nimetatud oma leiutaja, dr James Martindale’i järgi. Martindale skaala mõistmine aitab teil teha teadlikke valikuid. Mida kõrgem on Martindale väärtus, seda kvaliteetsem on kangas. Selle algne kasutus oli seotud süsinikuga immutatud kanga testimisega, mida pidi kasutama gaasirünnakute kaitseks Teise maailmasõja ajal. Test seisneb kangale pideva hõõrumise teostamises kuni ilmnevad kulumise märgid, nagu niidi katkemine või pilling ehk lihtsamalt öeldes topilisuse näit. Kangas peab vastu teatud arvu hõõrumisi ehk tsükleid enne, kui ilmnevad nähtavad kahjustused. Kui mitu tsüklit (hõõrdumist) kangas vastu peab, määrabki lõpuks kanga Martindale’i skaalale. Tavakasutuses on hea kui topilisuse näit jääb 4-5 juurde, avalikus ruumis kasutatava mööbli puhul 7-8 juurde. Ka topilisuse näit on iga meie kanganäidise pahupoolelt leitav.
Martindale skaala tasemed
Martindale skaala ulatub tavaliselt mõnest tuhandest hõõrdumisest kuni üle 100 000 hõõrdumiseni. Siin on ülevaade, mida iga tase tähendab:
Vähem kui 10 000 hõõrdumist ehk dekoratiivkangas (nt padjad, kardinad, aksessuaarid)
10 000 – 15 000 hõõrdumist ehk harva kodust kasutust taluv kangas (nt hooajalist kasutust leidev mööbel)
15 000 – 25 000 hõõrdumist ehk kodus mõõdukat kasutus leidev kangas (minimaalne soovitatav toolide ja diivanite puhul)
25 000 – 30 000 hõõrdumist ehk kodus tihedat kasutust leidev kangas (nt elutoamööbel, söögitoolid)
30 000 – 50 000 hõõrdumist ehk kerget ärilist kasutust leidev kangas (nt kontoritoolid, hotellide ootealad)
50 000 – 75 000 hõõrdumist ehk üldist ärilist kasutust leidev kangas (nt restoranide istmed, haiglate ootealad)
75 000 – 100 000 hõõrdumist ehk tugevat ärilist kasutust leidev kangas (nt lennujaama ja ühistranspordi istmed)
Üle 100 000 hõõrdumise ehk kangas kõige nõudlikumatesse tingimustesse (nt tööstuslikud keskkonnad)